روش‌های کاشت مو | بهترین روش کاشت مو چیست؟

انتخاب بهترین روش کاشت مو یکی از معقول‌ترین راه حل‌ها برای افرادی است که دچار ریزش موی شدید شده‌اند و قسمتی از سر یا ریش دچار طاسی شده است. در جوامع امروز عوامل متعددی باعث ریزش مو و عدم رشد مجدد مو‌ها می‌شود که ظاهر افراد را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پیوند مو می‌تواند ظاهر جدید و بهتری را برای شما رقم بزند. روش‌ها و تکنیک‌های متعددی برای پیوند مو وجود دارد که تعریف بهترین روش کاشت مو برای هر فرد کاملاً به شرایط فرد، میزان تراکم مو‌ها، سن، دلایل ریزش مو و… بستگی دارد. در زیر به بهترین و رایج‌ترین روش‌های کاشت مو اشاره می‌کنیم. آنچه در این مطلب مطالعه خواهید کرد:

 • روش‌های کاشت مو کدامند؟
 • بهترین روش کاشت مو با تراکم بالا
 • جدیدترین روش کاشت مو در آمریکا
 • بهترین روش کاشت مو با خط ریش طبیعی و تراکم بالا در ایران
 • آشنایی با روش sfue جدیدترین روش کاشت مو در ایران
 • جدیدترین روش کاشت مو بدون درد و جراحی در ایران و خاورمیانه
انواع روش های کاشت مو | بهترین روش کاشت مو کدام است

روش‌های کاشت مو کدامند؟

در ادامه انواع روش های کاشت مو آورده شده اند برخی از این روش ها ممکن است در ایران رایج نباشد و یا در دنیا در مرحله آزمایشی باشد پس لطفا از این مقاله جهت انتخاب روش کاشت استفاده نکنید و انتخاب بهترین روش کاشت مو را به مشاوران و متخصصین ما واگذار نمایید تا با توجه به شرایط شما بهترین روش را به شما پیشنهاد نمایند.

روش FIT

ابتدایی‌ترین و بهترین روش کاشت مو FIT است که به مرور زمان تغییرات زیادی کرده است. در این روش برداشت گرأفت با پانچ‌های کوچک انجام می‌شود. از مزایای این روش می‌توان به تراکم بالا، عدم نیاز به تراشیدن موی سر و امکان تکرار پیوند مو اشاره کرد. این روش بعد از تغییرات اساسی به روش FUE رسید که در ایران طرفداران زیادی دارد.

روش FUT

روش FUT در ایران جزء بهترین روش کاشت مو به حساب می‌آید. در این روش اگر فرد از قسمت پشت سر موی کافی داشته باشد یک نوار نازک و نسبتاً بزرگ به صورت بیضی برداشته می‌شود. با این روش تعداد زیادی گرأفت مو یکباره استخراج می‌شود. در نتیجه استخراج مو و پیوند مو در زمان کمی انجام می‌شود.

روش sut

سریعترین و بهترین روش کاشت مو، روش SUT است. این روش کاملاً اتومات است و نحوه انجام آن به این صورت است که ابتدا پوست سر تراشیده و کاملاً ضد عفونی می‌شود تا بعد از بی‌حسی عمل استخراج گرأفت انجام شود. در این روش استخراج گرأفت با استفاده از دستگاه انجام می‌شود و هیچگونه تماسی با دست و ایجاد آلودگی در این روش نیست. برای کاشت گرأفت‌ها شکاف‌هایی در ناحیه مورد‌زده می‌شود و بعد گرأفت‌ها کاشته می‌شوند. با توجه به اینکه مراحل کاشت و برداشت گرأفت توسط دستگاه انجام می‌شود در نتیجه آلودگی به همراه ندارد و سرعت انجام این متد بالا می‌رود. دوره نقاهت این روش کوتاه است و احتمال آسیب به گرأفت‌های مو پایین است.

روش dhi

روش DHI مخفف عبارت Direct Hair Implantation و به معنی کاشت مستقیم مو است. در این روش از دستگاه ایمپلنتر استفاده می‌شود. پس از استخراج گرأفت‌های مو از ناحیه بانک مو، بدون اینکه برشی در محل کاشت ایجاد شود گرأفت‌ها کاشته می‌شود.

روش hrt

HRT  جزء کم تهاجمی‌ترین و بهترین روش کاشت مو است که برای درمان طاسی سر بسیار کارآمد است. در این روش برای بانک مو از مو‌های سر و بدن استفاده نمی‌شود. از آنجا که مو‌های کاشته شده به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند در نتیجه نمی‌توان این روش را در دسته روش‌های کاشت مو گنجاند. در روش‌های کاشت مو طبیعی مانند روش‌های FUT، FIT، SUT، Micro FIT و Super FUE گرأفت‌ها از بانک مو برداشته می‌شوند و به ناحیه مورد نظر پیوند‌زده می‌شوند. اما روش HRT در واقع یک روش ترمیمی است که در حال حاضر رواج چندانی ندارد. چون مو‌های کار شده ظاهری شبیه به کلاه گیس دارند و رشد نمی‌کنند.

از مهمترین معایب این روش می‌توان به واکنش بدن نسبت به فیبر‌های مو مصنوعی اشاره کرد که در برخی افراد بسیار جدی و خطرناک است. ناگفته نماند که پیشرفت تکنولوژی باعث شده که فیبر‌های کم عارضه ساخته شوند. از دیگر معایب این روش می‌توان به هزینه بالا و نیاز به ترمیم اشاره کرد. اما در کنار همه این‌ها این روش دارای مزایایی از قبیل مشاهده نتایج بعد از عمل؛ عدم نیاز به برش و بخیه زدن، دستیابی به تراکم بالا در زمان کم، ثبات رنگ و جنس مو برای همیشه، امکان برداشتن فیبر‌ها در صورت پشیمانی متقاضی و… اشاره کرد.

روش fue

روش FUE پرطرفدارترین و بهترین روش کاشت مو است.   FUE  مخفف عبارت Follicular Unit Extract است که در مقایسه با روش‌های سنتی نیازی به برداشتن نوار پوستی از پشت سر نیست. این متد بعد از FUT معرفی شد و معایب روش FUT در آن رفع شد.

در روش FUE هیچ گونه جای زخم و اسکار بر روی پوست سر باقی نمی‌ماند. این متد یک روش ترمیمی پیشرفته و کم تهاجمی است. بعد از کاشت گرأفت‌ها نیازی به بخیه زدن نیست. شیوه انجام کاشت به این صورت است که بعد از استخراج هر گرأفت از بانک مو، به قسمت مورد نظر پیوند‌زده می‌شود.

روش bht

بهترین روش کاشت مو BHT مخفف عبارت Body Hair Transplant است. در این روش می‌توان بانک مو را از نواحی دیگر مانند مانند ریش، سینه، پشت، پا‌ها و بازو‌ها و… انتخاب کرد. در این روش هیچ بخیه‌ای‌زده نمی‌شود و بعد از براشت گرأفت‌ها، پیوند ان‌ها در قسمت مورد نظر انجام می‌شود.

  BHT یکی از بهترین روش‌ها برای افرادی است که طاسی شدید دارند و یا اینکه مو‌های آن‌ها بسیار کم پشت و خیلی نازک است.

روش میکروگرأفت

روش میکروگرأفت در دسته روش‌های ایمپلنت مو قرار دارد. میکروگرأفت بهترین روش کاشت مو و یکی از جدیدترین روش‌ها است که ابتدا متخصص پوست سر را تراشیده و ضد عفونی می‌کند. پس از بی‌حس کردن موضعی پوست سر استخراج گرأفت‌ها انجام می‌شود.

در روش میکروگرأفت با توجه به میزان طاسی از دو نوع تکنیک استفاده می‌شود. زمانی که طاسی شدید باشد از تکنیک تریکوفیتیک اسکارلت استفاده می‌شود. اما زمانی که طاسی معمولی است از تکنیک هولدر‌های اتوماتیک استفاده می‌شود. روش برداشت گرأفت در هر دو تکنیک با استفاده از دستگاه انجام می‌شود و پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که کدام تکنیک را استفاده کند.

بهترین روش کاشت مو در ایران

روش های FIT  یا FUE روش های نوین و جدیدی است اما در واقعیت اکثر متخصصین با یکدیگر متحد العقیده هستند که همواره بهترین روش، ترکیب روش کاشت موی نواری یا FUT با روش FIT است زیرا:

 • در این روش کمترین هدر رفت گرافت را داریم
 • در صورت نیاز بیمار امکان چند مرحله کاشت وجود دارد
 • بانک موی بیمار حفظ میشود
 • نوع گرافت ها قابل انتخاب هست
 • خط موی به دست آمده قابل تنظیم تر است
 • شانه زدن موهای کاشته شده راحت تر است
 • تراکم موهای کاشته شده بالاتر است

بعد از استخراج گرأفت‌ها سوراخ‌هایی در پوست سر ایجاد می‌شود و با دستگاه میکرو ایمپلنت پیوند گرأفت انجام می‌شود. از مهمترین مزیت‌های این روش عدم ایجاد اسکار، تراکم بالای مو‌ها، عدم ایجاد عفونت، عدم آسیب به گرأفت‌ها، سرعت رشد مو‌ها و… اشاره کرد.

بهترین روش کاشت مو با تراکم بالا

انتخاب بهترین روش کاشت مو زمانی نتیجه بخش خواهد بود که فرد به تراکم بالایی دست پیدا کند و نقاط طاس سر به خوبی پوشش داده شود. عوامل مختلفی در تراکم کاشت مو تأثیر می‌گذارند که مواردی همچون:

 • کیفیت بانک مو
 • مهارت و تخصص تیم پزشکی
 • رعایت استاندارد‌های کاشت
 • مراقبت از کاشت مهم‌ترین آن‌ها هستند.

هر یک از روش‌های کاشت برای شرایط خاصی مناسب هستند و یک روش برای تمامی افراد نتیجه یکسانی نخواهد داشت. انتخاب روش کاشت باید با بررسی و نظر پزشک انجام شود. برخی از روش‌ها قابلیت کاشت با تراکم بالا را ندارند. در نتیجه اگر به دنبال کاشت با تراکم بالا هستید حتماً باید روش‌های جراحی را انتخاب کنید. به طور مثال کاشت با روش جراحی fut و کاشت به روش ترکیبی نسبت به روش‌های دیگر تراکم بالایی دارد.

جدیدترین روش کاشت مو در آمریکا

روش‌ها متعددی به عنوان بهترین روش کاشت مو در ایران و جهان شناخته شده‌اند اما برخی از روش‌ها در کشور آمریکا تأیید شده هستند و توسط پزشکان به کار گرفته می‌شوند. جدیدترین روش‌های کاشت در آمریکا شامل کاشت به روش سلول‌های بنیادی، کاشت به روش ترکیبی FIT و FUT، کاشت مو به روش BHT و کاشت مو به روش نیو گرأفت است.

بهترین روش کاشت مو با خط رویش طبیعی و تراکم بالا در ایران

بهترین روش کاشت مو زمانی نتیجه بخش خواهد بود که با توجه به شرایط فرد انتخاب شده باشد. بعد از اینکه پزشک تشخیص دهد که شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید نوبت به انتخاب بهترین روش کاشت با خط رویش طبیعی و تراکم بالا است. برای افراد مختلف فاکتور‌های مهمی مانند:

 • جنسیت
 • مشخصات بانک مو
 • نوع الگوی ریزش
 • سن و… در انتخاب روش مناسب کاشت دخیل هستند. در ایران بیشتر روش‌های مدرن در کلینیک‌های معتبر انجام می‌شود.

چیزی که باعث تفاوت در روش‌های کاشت مو شده است نحوه‌ی برداشت گرأفت‌های مو است. روش برداشت گرأفت در تمامی روش‌ها متفاوت است و این موضوع روی کیفیت مو‌های برداشته شده و نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. روش کاشت گرأفت‌ها در همه‌ی روش‌ها بجز Sapphire FUE و SUPER FUE PLUS مشابه است. در این دو روش از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن‌تر برای کاشت استفاده می‌شود که به نتیجه بهتری هم منجر می‌شود.

به طور کلی در ایران و جهان بهترین روش کاشت مو در دو دسته FUT و FUE دسته‌بندی می‌شود. در ایران روش FUE را با نام FIT هم می‌شناسند. برای برداشت و کاشت گرأفت‌ها از دستگاه‌های تمام اتوماتیک مانند روش Super FUE plus استفاده می‌کنند.

آشنایی با روش sfue جدیدترین روش کاشت مو در ایران

اگر به دنبال بهترین روش کاشت مو با کارایی بالا هستید روش SUPER FUE PLUS بسیار کارآمد و مفید است. روش SUFE مبتنی بر روش FUE است که بدون جراحی انجام می‌شود. در این روش نیازی به برش زدن و بخیه نیست و گرأفت‌های مو با ایجاد سوراخ‌هایی به قطر کمتر از یک میلیمتر به صورت تکی استخراج می‌شوند.

در روش +SFUE برای کاشت و برداشت گرأفت‌های مو از دستگاه‌های هوشمند استفاده می‌شود و زمان انجام این کار کم است.

در نهایت بهترین روش کاشت مو با توجه به شرایط هر فرد روش متفاوتی است و یک روش را نمی توان بهترین روش برای همه انسان ها دانست لطفا جهت دریافت مشاوره در این زمینه و انتخاب روش کاشت مو به مشاورین ما پیام بدهید و عکس ارسال نمایید.

منابع