جلوگیری از عفونت و تسریع بهبودی بعد از کاشت مو FUT

جلوگیری از عفونت و تسریع بهبودی بعد از کاشت مو FUT

کاشت مو به عنوان یکی از روش‌های موثر در بازسازی و بهبود ظاهر موهای فرد استفاده می‌شود. یکی از روش‌های متداول کاشت مو، تکنیک استخراج و کاشت واحد Follicular Unit Transplantation (FUT) است. در این روش، واحدهای فولیکولی که حاوی 1 تا 4 موی طبیعی هستند، از ناحیه دوار پشتی سر برداشت شده و در مناطق کمتر مویی که نیاز به رونق دارند کاشت می‌شوند.

پس از انجام عمل کاشت مو با استفاده از تکنیک FUT، مراقبت‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از عفونت و تسریع در فرایند بهبودی ضروری است. این مراقبت‌ها به شدت تأثیرگذار در موفقیت و نتیجه نهایی کاشت مو هستند؛ در ادامه با مرجع کاشت مو ایران همراه باشید.

انواع عفونت های احتمالی پس از کاشت مو اف یو تی

پس از انجام کاشت مو، برخی از عفونت‌های احتمالی می‌توانند رخ دهند. در ادامه به برخی از انواع عفونت‌های ممکن پس از کاشت مو FUT اشاره خواهم کرد:

 1. عفونت سطحی: این نوع عفونت ممکن است در ناحیه پوست سر به دنبال ایمپلنت مو با FUT رخ دهد. با وجود رعایت دقیق مراقبت‌های بهداشتی، از جمله استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها و داروهای تجویز شده، احتمال این عفونت را می‌توان کاهش داد. علائمی مانند قرمزی، تورم، درد و ترشحات می‌توانند نشانه‌های عفونت سطحی باشند.
 2. عفونت مویرگی: در برخی موارد، می‌تواند عفونت در مویرگ‌ها (folliculitis) رخ دهد. این عفونت معمولاً به علت رشد باکتری‌ها در واحدهای فولیکولی مو رخ می‌دهد. علائمی مانند قرمزی، تورم، قطره‌های پرپوستی و درد در ناحیه مویرگ‌ها مشاهده می‌شود.
 3. عفونت عمیق: در موارد نادر، عفونت عمیق‌تری مانند عفونت سلولی (cellulitis) در ناحیه کاشت مو رخ می‌دهد. این نوع عفونت می‌تواند با تورم شدید، درد، گرمی و تغییر رنگ پوست همراه باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که این عفونت‌ها در کل به صورت نادر رخ می‌دهند و با رعایت دقیق مراقبت‌های بهداشتی و استفاده از داروها و مراقبت‌های تجویز شده توسط پزشک، احتمال آنها به حداقل می‌رسد. در صورتی که هر گونه علامت عفونت را مشاهده می‌کنید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند اقدامات لازم را برای درمان آن انجام دهد.

مراقبت های لازم بعد از FUT برای جلوگیری از عفونت

 • حتما از کسی بخواهید که شما را پس از عمل به خانه برساند. مدتی طول می‌کشد تا اثر داروی بی‌حسی و مسکنی که برای کاهش درد و کمک به ارامش در طول عمل به شما داده شده است از بین برود و احتمالا تاثیر این دارو بعد از اتمام جراحی هنوز از بین نرفته است. بنابراین رانندگی کردن در حالی که تاثیر آرامبخش هنوز در بدنتان وجود دارد می‌تواند برای شما و دیگران خطرناک بوده و توصیه نمی‌شود.
 • تمام دستورالعمل‌های جراح خود را برای مراقبت‌های پس از عمل کاشت مو به یاد داشته باشید. اگرچه توصیه‌های عمومی‌ای برای اکثر کسانی که کاشت مو انجام می‌دهند وجود دارد، اما بهتر است به دستورالعمل‌های کسی که پیوند موی شما را انجام داده است کاملا پایبند باشید، زیرا این فرد می‌داند که کدام مراقبت‌های بعد از عملی برای شخص شما مناسبتر است.
 • شماره تماس کلینیک را در تلفن خود ذخیره کرده و به یخچال خود بچسبانید تا در صورت به وجود آمدن عوارض نامطلوب یا در موارد اضطراری شما یا اعضای خانوادتان بتوانید با جراح خود تماس بگیرید.
 • پوست سر خود را به ویژه در روز اول خشک نگه دارید تا بتواند التیام پیدا کند.
 • ناحیه اطراف پوست سر خود را در تمام دوره درمان تمیز نگه دارید. اگرچه ممکن است در ناحیه پیوند احساس درد، سوزش، التهاب و بی‌حسی وجود داشته باشد، از استعمال هر چیزی که توسط جراح شما تایید نشده باشد، روی پوست سر خود خودداری کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی منفی ایجاد کند.
 • از جای زخم خود مراقبت کنید. چرا که مثل هر جراحی دیگر، عمل کاشت مو نیز با مقداری زخم و احساس خارش همراه است. شما می‌توانید از کرم موضعی آنتی بیوتیکی که جراحتان برای جلوگیری از عفونت و کاهش سوزش و تورم پوست سر برایتان تجویز کرده است استفاده کنید. در غیر این صورت، برای استفاده از هر داروی دیگری با جراح خود تماس بگیرید.
 • اگر در طول 3 تا 4 ساعت بعد از جراحی احساس درد و ناراحتی کردید از مسکن استفاده کنید. این تقریبا زمانی است که طول می‌کشد تا تاثیر بی‌هوشی از بین برود و ممکن است در این مدت کمی احساس درد و تورم داشته باشید.
 • برای خواب در موقعیت نیمه راست قرار گرفته و از دو یا چند بالش برای بالا نگه داشتن سر خود در اولین شب پس از عمل در خانه استفاده کنید.در شب‌های دوم و سوم هم به همین روش عمل کنید. این موقعیت برای جلوگیری از تورم بیشتر پوست سر شما ضروری است. اگر می‌توانید، برای این که سرتان بالا نگه داشته شود، روی یک صندلی راحتی بخوابید. اگر پیوند‌ها در قسمت پایین‌تر تاج سر قرار داده شده باشند یا یک خط برش در پشت سر وجود داشته باشد، در دو شب اول برای جلوگیری از اسیب رسیدن به رشد موها و یا خارج شدن پیوندها در اثر اصطکاک با بالش باید به پهلو بخوابید.
 • سعی کنید از محل کار خود مرخصی بگیرید تا بتوانید به اندازه کافی استراحت کرده و کبودی‌های اطراف خط رویش مو نیز کاهش پیدا کنند.
 • دو روز پس از انجام عمل به کلینیک جراح خود مراجعه کنید تا پانسمانتان برداشته و سرتان شستشو داده شود.
 • یک روز بعد از شستشوی اولیه در کلینیک، موهای خود را شستشو و شامپو کنید تا پوست مرده باقیمانده را کاملا برطرف کرده و دلمه‌های اطراف پیوندهای مو را پاک کنید. تمیز کردن دلمه‌ها باعث می‌شود آنها به فولیکول‌های مو اسیب نرسانده و مانع رشد موها نشوند.
 • از جراح خود بخواهید که مناسب‌ترین شامپو را برایتان تجویز کند و روز بعد این شامپو را هم برای قسمت بانک مو و هم برای بخش دریافت‌کننده موی پوست سر استفاده کنید.
 • در طی چند روز اول بعد از جراحی بجای آن که سر خود را بطور مستقیم زیر دوش آب بگیرید با دست موهایتان را شستشو دهید. شما می‌توانید حدود 4 روز بعد از عمل از دوش کم فشار استفاده کنید. این کار کمک می‌کند که دلمه‌ها از روی پوست کنده شده، فرایند بهبود تسریع یافته و علائم عمل کمتر شوند.
 • در هفته اول برای کاهش هرگونه خونریزی یا تورم از کیسه یخ استفاده کنید. با این همه، از قرار دادن کیسه یخ به طور مستقیم روی منطقه پیوند خودداری کرده و آن را فقط روی پیشانی یا قسمت پشت سرقرار دهید.

منبع:

https://clinicbehin.ir/کاشت-مو-fut-و-fit/

بزرگترین مرجع کاشت مو ایران

بزرگترین مرجع کاشت مو ایران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *