آیا رنگ مو باعث ریزش مو میشود؟ | رنگ مو برای چه کسانی ضرر دارد؟

آیا رنگ مو باعث ریزش مو میشود؟ | رنگ مو برای چه کسانی ضرر دارد؟

اگر دوست دارین که موهاتون رو رنگ کنین، ولی از این میترسین که موهاتون بریزه، این مقاله آموزشی از مرجع کاشت موی ایران مخصوص شماست! اینکه “آیا رنگ مو باعث ریزش مو میشه؟” فقط سوال شما نیست و خیلی از متخصصین ما سوال میشه؛ این سوال درواقع خیلی وقت هست که مطرحه و عده ای اون رو افسانه میدونن و عده دیگه ای مطمئنا که درسته. اما اگر میخوایین جواب درست و علمی این سوال رو بگیرین، در ادامه با ما همراه باشین.

مطالعه پیشنهادی: آیا خیس بودن مو باعث ریزش آن میشود؟

تاریخچه رنگ کردن مو

رنگ کردن مو قرن هاست که وجود داشته است ولی روش های مورد استفاده در طول زمان تکامل یافته است. مصریان باستان از حنا برای رنگ کردن موهای خود استفاده می کردند، در حالی که یونانی ها و رومی ها از مخلوطی از اکسید سرب و هیدروکسید کلسیم استفاده می کردند. در سال 1907، زمانی که یوژن شولر، بنیانگذار L’Oréal، اولین رنگ موی مصنوعی را اختراع کرد، رنگ مو در دسترس مردم عادی بیشتر شد. cosmedica

با این حال، نگرانی هایی در مورد ایمنی این اولین رنگ های مصنوعی ایجاد شد که منجر به ایجاد گزینه های طبیعی تر در قرن بیستم شد. امروزه صنعت رنگ کردن مو با محصولات و تکنیک های بسیار متنوع در دسترس است.

رنگ مو چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه عملکرد رنگ مو، دانستن ساختار اصلی تار مو ضروری است. هر مو از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: کوتیکول، کورتکس و مدولا؛ بیرونی ترین لایه، کوتیکول، از فلس هایی با هم همپوشانی تشکیل شده است که از لایه های داخلی محافظت می کند. رنگ مو حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی است که مهمترین آنها آمونیاک و پراکسید هیدروژن است؛ این مواد شیمیایی برای رسیدن به تغییر رنگ مورد نظر با هم کار می کنند.

رنگ مو چگونه کار می کند؟

  1. لیفتینگ کوتیکول: آمونیاک مسئول مرحله اولیه این فرآیند است. این ماده به عنوان یک عامل قلیایی عمل می کند که پوسته های کوتیکول روی ساقه مو را بالا می برد. این بلند کردن کوتیکول به رنگ اجازه می دهد تا به قشر مو که لایه میانی مو است نفوذ کند.
  2. تشکیل رنگ: پس از بلند شدن کوتیکول، پراکسید هیدروژن موجود در رنگ به تشکیل رنگ کمک می کند. مولکول های رنگ موجود در مو را که ملانین نامیده می شوند، تجزیه می کند. ملانین مسئول رنگ طبیعی موهای شما است و غلظت و نوع آن رنگ موهای شما را تعیین می کند.
  3. مولکول های رنگ: رنگ مو حاوی مولکول های رنگ کوچکی است که به طور خاص برای نفوذ به قشر مغز طراحی شده اند. این مولکول‌های رنگ دارای اندازه‌ها و ساختارهای متفاوتی هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا جایگزین مولکول‌های طبیعی ملانین در ساقه مو شوند.
  4. واکنش شیمیایی: با ورود مولکول های رنگ به قشر مغز، یک واکنش شیمیایی انجام می شود که منجر به تشکیل مولکول های رنگی جدید می شود. این مولکول ها بزرگتر هستند و نمی توانند به راحتی از ساقه مو فرار کنند، به همین دلیل است که تغییر رنگ طولانی مدت است.
  5. قفل شدن رنگ: پس از تشکیل مولکول های رنگ جدید، پوسته های کوتیکول دوباره پایین می آیند و رنگ را در داخل ساقه مو به دام می اندازند. این مکانیسم قفل تضمین می کند که رنگ زنده و بادوام باقی می ماند.
  6. آبکشی و خنثی سازی: پس از تغییر رنگ مورد نظر، رنگ مو آبکشی می شود. برخی از رنگ ها نیاز به مرحله اضافی دارند که در آن یک عامل خنثی کننده برای تثبیت رنگ جدید و جلوگیری از هرگونه واکنش شیمیایی بیشتر استفاده می شود.

آیا رنگ کردن موها باعث ریزش آن میشود؟

پاسخ یک پاسخ ساده نیست؛ در حالی که خود رنگ مو ممکن است مستقیماً باعث ریزش مو نشود، می تواند تارهای مو را ضعیف کرده و به شکستگی کمک کند!

مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می تواند روغن و پروتئین طبیعی مو را از بین ببرد و آن را خشک و شکننده کند. این می تواند به مرور زمان منجر به شکستگی و حتی نازک شدن موها شود. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک شدید به مواد شیمیایی موجود در رنگ مو داشته باشند که می تواند باعث تحریک پوست سر و ریزش مو شود.

همه این اثرات منفی را از رنگ مو تجربه نمی کنند. با مراقبت و نگهداری مناسب از مو، از جمله درمان های منظم نرم کننده عمیق و اجتناب از ابزارهای حالت دهنده حرارتی، می توان هرگونه آسیب احتمالی ناشی از رنگ مو را به حداقل رساند.

در نهایت، تصمیم به رنگ کردن مو باید بر اساس ترجیحات شخصی و عوامل فردی مانند بافت و حساسیت مو باشد. بنابراین، در حالی که ممکن است رنگ مو مستقیماً باعث ریزش مو نشود، مهم است که به خطرات بالقوه توجه داشته باشید و برای محافظت از سلامت موهای خود اقدامات لازم را انجام دهید.

کدام مواد شیمیایی ممکن است باعث واکنش های آلرژیک یا تحریک پوست سر شوند؟

در حالی که رنگ مو به طور مستقیم با ریزش مو ارتباط ندارد، اما می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا تحریک پوست سر در برخی افراد شود. مواد شیمیایی خشن موجود در برخی از رنگ های مو، مانند آمونیاک و پراکسید، می تواند منجر به التهاب پوست سر و در نتیجه خارش، قرمزی و حتی تاول شود.

علاوه بر این، p-phenylenediamine (PPD)، یک ماده رایج موجود در رنگ‌های تیره‌تر مو، باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد می‌شود، از تحریک خفیف تا تورم شدید و مشکل در تنفس.

در یک مطالعه، زنی با ریزش موی گسترده ناشی از این ماده مواجه شد. او پس از استفاده از رنگ موی حاوی این ماده شیمیایی حدود 90 درصد موهای خود را از دست داده بود. خبر خوب این است که حتی در موارد شدید مانند این، ریزش مو برگشت‌پذیر است زیرا فولیکول‌های مو از اثرات مضر محصولات رنگ‌کننده مو در امان هستند.

مهم است که قبل از استفاده از هر رنگ مو، یک تست پچ انجام دهید تا مطمئن شوید که به هیچ یک از ترکیبات آلرژی ندارید و از ماندن طولانی مدت آن جلوگیری کنید.

علاوه بر این، انتخاب رنگ موی طبیعی یا ارگانیک می تواند خطر واکنش های آلرژیک و تحریک پوست سر را به حداقل برساند. در حالی که رنگ مو ممکن است باعث ریزش مو نشود، مهم است که از عوارض جانبی بالقوه آگاه باشید و اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از پوست سر و سلامت کلی خود انجام دهید.

آیا رنگ موی طبیعی ایمن تر است؟

رنگ موهای طبیعی به عنوان جایگزین ایمن تری برای رنگ های مصنوعی محبوبیت پیدا کرده است. نگرانی در مورد رنگ های مصنوعی وجود مواد شیمیایی مضر مانند آمونیاک، پراکسید و پارافنیلن دیامین (PPD) است که ممکن است باعث واکنش های آلرژیک، آسیب به تارهای مو و حتی منجر به ریزش مو شود.

آیا رنگ موی طبیعی ایمن تر است؟

از طرف دیگر در رنگ موهای طبیعی از موادی مانند حنا، نیل، بابونه و قهوه استفاده می شود که برای مو و پوست سر ملایم تر هستند. آنها ممکن است به اندازه رنگ های مصنوعی ماندگار نباشند، اما رنگ طبیعی تری ارائه می دهند و آسیب کمتری به مو می زنند.

با این حال، همه رنگ های طبیعی مو به یک اندازه ایجاد نمی شوند. برخی از رنگ های طبیعی ممکن است هنوز حاوی مواد مصنوعی باشند، بنابراین ضروری است که برچسب ها را با دقت بخوانید و قبل از خرید محصول تحقیق کنید. علاوه بر این، هنوز ممکن است واکنش آلرژیک به مواد طبیعی داشته باشید، بنابراین قبل از استفاده از هر رنگ مو، آزمایش پچ توصیه می شود.

مطالعه پیشنهادی: آیا زخم های کاشت مو قابل ترمیم هستند؟

هر چند وقت یکبار باید از رنگ مو استفاده کرد؟

این یک سوال رایج در بین افرادی است که دوست دارند رنگ موهای خود را تغییر دهند. همانطور که نشان داده شد، می توان با اطمینان گفت که رنگ مو دلیل مستقیم ریزش مو نیست. با این حال، هنوز هم توجه به دفعات استفاده مهم است. استفاده بیش از حد از رنگ مو منجر به آسیب و شکستگی می شود که در نهایت می تواند باعث ریزش مو شود.

توصیه می شود قبل از رنگ کردن مجدد موهای خود حداقل چهار تا شش هفته صبر کنید تا موهای شما از مواد شیمیایی موجود در رنگ بهبود یابد. رنگ موی باکیفیت را انتخاب کنید که روی مو و پوست سر شما ملایم باشد. به دنبال محصولاتی باشید که فاقد مواد شیمیایی خشن مانند آمونیاک و پارابن هستند، زیرا این مواد می توانند باعث تحریک و آسیب شوند.

اگر نگران ریزش مو هستید، بهتر است قبل از رنگ کردن موهای خود با یک آرایشگر حرفه ای یا متخصص پوست مشورت کنید. به یاد داشته باشید که هنگام رنگ کردن مو، اعتدال کلیدی است. با رعایت احتیاط های لازم و محدود کردن دفعات استفاده، می توانید بدون به خطر انداختن سلامت موهای خود از یک رنگ موی زیبا و جدید لذت ببرید.

چه زمانی موها از آسیب ناشی از رنگ مو بهبود می یابند؟

ریزش موی موقت پس از رنگ کردن مو تنها زمانی بهبود می یابد که رنگ آمیزی متوقف شود. هنگامی که فولیکول های مو تحت فشار به مرحله رشد بازگشتند، رشد مو باید به حالت عادی از سر گرفته شود. در موارد نادری که فولیکول‌های مو به دلیل استفاده اشتباه مکرر و طولانی مدت در فرآیند رنگ‌آمیزی و در نتیجه آسیب به پوست به طور غیرقابل برگشتی از بین رفته باشند، تنها پیوند مو می‌تواند کمک کند.

مطالعه پیشنهادی: 5 دلیل برای انتخاب روش کاشت مو FUE

با این حال، علل دیگر مانند ریزش مو با الگوی ژنتیکی مردانه یا زنانه، تلوژن افلوویوم، آلوپسی آره آتا یا ریزش موی منتشر باید از قبل برطرف شوند.

نتیجه درباره ریزش مو در اثر رنگ مو

رنگ مو مستقیماً باعث ریزش مو نمی شود. اگر از رنگ مو به درستی استفاده کنید و از استفاده مکرر برای جلوگیری از شکستن مو و واکنش های آلرژیک پوستی خودداری کنید. همیشه بهتر است قبل از استفاده از هر محصول رنگ مو با یک آرایشگر حرفه ای مشورت کنید و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

به یاد داشته باشید که موهای سالم موهای زیبا هستند و مراقبت از آن همیشه باید در اولویت باشد. بنابراین، اگر دوست دارین رنگ‌های مختلف مو را آزمایش کنید، قبلش از کیفیت و امنیتش مطمئن شوید تا موهایتان جذاب و خیره کننده به نظر برسد!

بزرگترین مرجع کاشت مو ایران

بزرگترین مرجع کاشت مو ایران

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *